Japon Denizi’nde Çin ve Rus gemileri!

Japon Denizi’nde Çin ve Rus gemileri!

Çin ve Rusya ortak deniz tatbikatlarına başlıyorlar. Tatbikatın konumu olarak Japon Denizi seçildi.


İki ülke askeri iş birliğini de içeren “sınırsız ortaklık” açıklamıştı.

İLK KEZ GERÇEKLEŞİYOR

Çin Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, bir Çin donanma filosu Pazar günü Japon Denizi’ndeki Rus deniz ve hava kuvvetlerine katılmak üzere “stratejik su yollarının güvenliğini sağlama” amaçlı bir tatbikat için yola çıktı.

“Kuzey/Etkileşim-2023” kod adlı tatbikat, Moskova’nın Ukrayna’yı işgalinden bu yana Çin ile Rusya arasındaki askeri iş birliğini güçlendiriyor ve Pekin, ABD’nin askeri iletişimi yeniden başlatma çağrılarını reddetmeye devam ederken gerçekleşiyor.

Bakanlık Pazar günü resmi WeChat hesabında yaptığı açıklamada, beş savaş gemisi ve dört helikopterden oluşan Çin filosunun doğudaki Qingdao limanından ayrıldığını ve “önceden belirlenmiş bir bölgede” Rus kuvvetleriyle buluşacağını söyledi.

Cumartesi günü bakanlık, Rus deniz ve hava kuvvetlerinin Japonya Denizi’nde yapılacak tatbikata katılacağını söyledi.

Askeri gözlemcilerin belirttiğine göre, bu tatbikata her iki Rus kuvveti de ilk kez katılacak.

Japonya Denizi tatbikatına katılan iki Rus savaş gemisi Gromkiy ve Sovershenniy, bu ayın başlarında Şanghay’da Çin donanmasıyla oluşum hareketleri, iletişim ve deniz kurtarma konularında ayrı eğitimler düzenlemişti.

Finans merkezi Şangay’a liman açmadan önce, aynı gemiler Tayvan ve Japonya’yı geçerek hem Taipei hem de Tokyo’yu Rus savaş gemilerini izlemeye sevk etti.

Written by:

473 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası