Saldırıya uğrayan festival alanındaki araçların uydu görüntüsü ne söylüyor?

Saldırıya uğrayan festival alanındaki araçların uydu görüntüsü ne söylüyor?

7 Ekim 2023’te saldırıya uğrayan festival alanından getirildiği öne sürülen yok olmuş araçlardaki akılalmaz hasar, şüphecilerin dikkatini çekmiş ve birçok iddia ortaya atılmıştı. Bulutlara rağmen, OSINT TURK olarak ticari uydular aracılığıyla festival alanının saldırıya uğramasından 29 saat sonraki görüntülerine eriştik: Araçlar hala oradaydı. İşte araçların uydu görüntüsü ve medyaya yansıyan yok olan araçların karşılaştırması. Karar sizlerin.


İsrail, yanmış araç yığınlarını Hamas’ın 7 Ekim saldırılarının şiddetini göstermek amacıyla bir propaganda olarak kullanıyor. Şüpheciler, uzmanlar ve Filistin destekçileri ise araçların videosundaki hasara bakarak bu araçların Apache helikopterleri ve topçular ile bizzat İsrail ordusu tarafından vurulduğunu söylüyor.

Özel olarak edindiğimiz uydu görüntüsü ise, daha önce bakılmamış bir veri sunuyor ve yeni bir soru sormamıza sebep oluyor. Önce neler olduğunu ve söylenenleri hatırlayalım.

İSRAİL, SAATLERCE İSRAİLLİ-HAMASLI AYIRMADI

İsrail medyası, Hamas’ın 7 Ekim’deki saldırılarında İsrail helikopterlerinin İsrailli sivilleri de vurmuş olabileceği ima edildi. Habere göre, İsrail savaş helikopterlerinin ateşinde “İsrailli – Hamas ayrımı” daha sonra yapıldı.

İsrail basınında şu ifadeler dikkat çekiyor: “Hava Kuvvetleri pilotları, Hamas’ın saldırısı sırasında yaplan aldatmacaların ardından WhatsApp üzerinden yönlendirildi (…) Pilotlar en sonlarda hedeflerini titizlikle seçebildi.”

7 EKİM 2023 | 09:00 | TOPÇU ATEŞİ

Örneğin şu ifade oldukça ilginç: “Pilotlar kimin terörist kimin İsrailli olduğunu ayırmanın zor olduğunu anlayınca saat 09.00 sıralarında bazıları üstlerinden izin almadan bağımsız olarak teröristlere karşı top mermisi kullanmaya karar verdi.”

Ayrıca medyada paylaşılan görüntülerde bölgeden kaçmaya çalışan İsrailli sivillere İsrail ordusu tarafından ateş açıldığı görülüyor.

Daha önce de İsrail radyosundaki bir yayında birçok İsraillinin çapraz ateşte kalarak öldüğü ifade edilmişti. Spiker, “Güçlerimiz sivillerimizi vurmuş olabilir mi?” diye sorduğunda Yasmin Porat’ın “Şüphesiz” diye cevap verdiği duyulabiliyor.

FESTİVAL ALANINDAKİ ARAÇLARI APACHE HELİKOPTERLERİ Mİ VURDU?

Festival alanındaki neredeyse yok olmuş araçlardaki akılalmaz tahribat dikkat çekmiş ve, İsrail ordusuna ait Apache helikopterinin festival alanındaki araçlara saldırmış olabileceği öne sürülmüştü.

SALDIRI SONRASINA AİT FESTİVAL ALANI UYDU GÖRÜNTÜSÜ

OSINT TURK‘ün özel olarak 50cm çözünürlüklü SKYWATCH uydusu ile çekmeyi başardığı bir uydu görüntüsü, söz konusu iddiada geçen festival alanının saldırıdan hemen sonraki, tarafsız ve ikinci el olmayan bir fotoğrafını sunuyor. (Not: Bulutlar yüzünden yolun kuzey kısmı görülememektedir.)

Image Not Found

NE ZAMANA AİT?

Söz konusu uydu fotoğrafı, 8 Ekim 2023 sabah saat 11:32‘de festival alanının üzerinden geçen bir uydu aracılığıyla edinildi ve görüntü de bu ana ait.

Yani görüntü, 7 Ekim 2023 sabahı saat 6:30 sularında yaşanan Hamas saldırısından 29 saat sonra, İsrail’in ordu düzeni hala bozukken çekildi. Bu sırada festival alanındaki Hamas saldırısı çoktan sona ermişti.

Öte yandan, yine bu fotoğraf çekildiğinde, İsrail ordusu da (en azından kendi söylemlerine göre) sivil-Hamaslı ayrımı yapmaya başlamıştı.

NE GÖREBİLİYORUZ?

Havanın parçalı bulutlu olmasına rağmen, tesadüf eseri bulutların arasından festival alanını, ormanlık alanı ve saldırılar başladığı andan itibaren sadece 29 saat sonra, yol boyu terk edilmiş araçları görebiliyoruz.

Image Not Found

Yolda bazı yanmış noktalar saptanabiliyor. Bu yanmış noktaların etrafındaki araçların hala “beyaz” olduğunu ve daha sonraki görüntülerde servis edilen yok olmuş araçlara kıyasla çok daha az hasar aldığını görebiliyoruz. Yani asfaltta yanma izi çıkaran patlamalar bile, araçları videolarda gördüğümüz hale getiren şey olamaz.

Image Not Found

İsrail bakımından ise, ilginç bir şekilde yanmış noktalara uzak mesafelerde, yol kenarında terk edilmiş olan araçların çoğunun da, saldırıdan 29 saat sonra hala büyük zarar görmemiş halde olduğu da görülebiliyor.

SONUÇ

Görüntüdeki araçların hali incelendiğinde, festival alanındaki sivil araçların “Hamas’ın aşırı vahşi” saldırısı sırasında videolarda gösterilen hale gelmiş ve yok olmuş olması”nın mümkün olamayacağı anlaşılabiliyor.

Ancak öte yandan bu görüntünün zamanı, festival alanındaki araçların, (bu görüntüden önce yaşandığı belirtilen) “İsrail ordusunun panikle -veya hanibal protokolünü uygulayarak- İsrailli-Hamaslı ayırmadan herkesi ve alandaki araçları topçu veya helikopter ateşine tutması” sırasında da yaşanmamış olabileceğini gösteriyor.

Image Not Found

O HALDE BU ARAÇLAR “GERÇEKTEN” NEREDEN GELDİ?

Özetleyecek olursak, bu araçların gerçekte nereden getirilen araçlar olduğunu veya kim tarafından bu hale getirildikleri hakkında bu uydu fotoğrafına bakarak bir şey söylemesek de; dünya medyasında birçok farklı iddiaya konu olan “yok olmuş ve yanmış” araç yığınları görüntülerinin, 7 Ekim 2023 sabah saat 6:30’da saldırıya uğrayan festival alanındaki araçlar olamayacağını anlayabiliyoruz.

OSINT Akademisi’nde kayıtlar başladı!

Açık kaynak istihbaratı ve Gazetecilik konusunda birbirinden özgün ve faydalı kursları keşfetmek için tek yapmanız gereken OSINT Akademisi web sitesine gitmek!

Written by:

1.366 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası