PKK helikopterinden Arabistanlı Lawrence’a: Kuzey Irak’ın hayaletleri

PKK helikopterinden Arabistanlı Lawrence’a: Kuzey Irak’ın hayaletleri

OSINT TURK olarak 15 Mart 2023’te tüm Türkiye’de kaşların kalkmasına sebep olan gizemli bir helikopter kazasını aydınlatmak adına gerçekleştirdiğimiz açık kaynak istihbaratı araştırmasında dikkat çekici bazı bulgulara eriştik. Kazanın tam konumunu ve enkazda bulunan seri numarasının sırlarını ortaya çıkardıktan sonra; bu iki farklı olgunun alt katmanlarda tuhaf ortak noktalara sahip olduğunu fark ettik. Araştırmamızda, konuya daha önce bakılmamış açılardan bakılabilmesini sağlayan yeni örüntüler, örtüşmeler ve bağlantılar ortaya çıktı: Durum düşünülenden daha ciddi olabilir.


Enkazın içinden dokuz adet PYD/PKK’lı teröristin cesedinin çıkması, tüm gözleri kazaya çevirmiş; ancak helikopterin geçmişi ve kazanın hikayesi bir sır olarak kalmıştı. ABD ordu sözcüsü olay hakkında “Açık kaynaklardaki bilgiler dışında bir şey bilmiyoruz.” dediğinde OSINT TURK olarak kolları sıvamaya karar verdik. Araştırma ekibimizin yaklaşık 2 aylık çalışmasının sonucunda, bazı kanıtlara ve ciddi bulgulara eriştik.

Image Not Found

HABERTÜRK EKRANLARINDA BULGULARIMIZIN ÖZETİNİ DÜNYA İLE PAYLAŞTIK

Dün (21 Kasım 2023, 19:00) HaberTürk ekranlarında değerli gazeteci Sn. Mehmet Akif Ersoy’un konuğu olan OSINT TURK Araştırma Direktörü Berker Kandemir, tüm araştırmacılarımız adına, söz konusu kanıt ve bulgularımızın özetini dünyaya duyurma fırsatı buldu.

Kazanın konumuna, petrol kuyularına, buralara uçan tek şirkete ve bu şirketin filosundaki seri noların enkazda bulunan seri no ile olan bağlantısına değindiğimiz detaylı raporumuzu okumadan önce, dün ilk kez HaberTürk ekranlarında açıkladığımız bulgularımızın özetini aşağıda izleyerek başlayabilirsiniz.

OSINT Akademisi’nde kayıtlar devam ediyor!

Birbirinden ilginç, online açık kaynak istihbaratı ve gazetecilik kurslarımızı incelemek için tıklayın!

İNCELEDİĞİMİZ VİDEODA NELER VAR?

Kaza hakkında en sıcak paylaşım olan, Kuzey Irak’ta bulunan “Berkiyat Köyü’nün Facebook sayfasındaki” “Son dakika” olarak geçilmiş bir videoyu inceledik. Helikopterin saat 21:15 sularında düştüğünü ve hava koşullarını görebiliyoruz.

Image Not Found

Üstelik, helikopterin mühimmat da taşıdığı, enkazdan fırlayan füzeden de anlaşılabiliyor.

Image Not Found

1. ENKAZIN KONUMU: BURAYA NORMALDE KİM UÇUYOR?

1.1. GÖRÜNTÜ İNCELEMESİ VE HARİTALAMA

Söz konusu paylaşımdaki videoda iyi aydınlatılmış, prefabrik yapılardan oluşan ve kalabalık bir çalışan sayısına sahip bir yerleşke görülebiliyor.

Videoyu çeken kişinin bakış açısından enkazın yanıyor olduğu dağ yamacı sol üstten sağ alta doğru eğimleniyor. (Yazıların normal çıkmasından anladığımız üzere, video ayna görüntüsü değil.)

Berkiyat köyüne yönelik gerçekleştirdiğimiz uydu incelemesinde, bir dağın yamacında bulunan tesislerin olduğu yalnızca tek bir bölge olduğu görülebiliyor. OSM kullanarak haritalama yaptığımızda, bu tesislerin, dağın yüksek yamacında, birbirine yolla bağlı 4 petrol kuyusu tesisinden oluştuğunu anlıyoruz.

Image Not Found

Videoda düşen helikoptere (bilmeden, insani niyetlerle de olabilir) yardıma koşan çalışanlardan birinin sırtındaki logo üzerine araştırma yaptığımızda ise ele aldığımız videonun çekildiği tesisin “Eurasian Drilling Company” isimli bir petrol kuyusu şirketine ait olduğunu görebiliyoruz. Kaza ile büyük ihtimalle direkt bir ilgisi bulunmayan ve enkazı bulmak için kullandığımız; ancak yine de not etmemiz gereken EDC, eskiden bir Rus devlet şirketiyken, bugün GKRY merkezli özel bir şirket olarak çalışmalarına devam ediyor. EDC’nin websitesinde belirtilenlere göre, Kuzey Irak’ta iki adet petrol kuyuları bulunuyor.

Image Not Found

1.3. YANMIŞ OTLARIN UYDU GÖRÜNTÜSÜ: ENKAZIN KONUMU

Kaza günü ve ertesinde hava bulutlu olduğu için (ve enkaz apar topar kaldırıldığı için) enkazın direkt görüntüsünü bulamasak da, Berkiyat köyünde belirlediğimiz bu bölge üzerine Sentinel – 2 uydusu ile “yanmış otları gösteren” bir filtre kullanarak enkazın nerede olduğunu anlayabiliyoruz, zira düşen helikopter uzun süre yanıyor. Bu sayede, enkazın tam konumunu bilebiliyoruz.

Image Not Found

(Not: Bölgede başka hiçbir noktada yanmış ot saptayamıyoruz dolayısıyla ikinci bir helikopter varsa bile, en azından yanarak düşmemiş olmalı. Ancak elimizde ikinci bir helikopterin varlığına veya düştüğüne dair kesin bir kanıt bulunmuyor.)

1.4. ENKAZIN KONUMU VE VİDEODAKİ DAĞ YAMACININ EĞİM YÖNÜ: EDC’NİN KONUMU

Üstelik, Berkiyat köyünün güneydoğusundaki sıradağın kuzey yamacında, sıra sıra dizilmiş dört petrol tesisinden “sadece biri” bu noktayı çekerken dağ yamacının eğimi sol üstten sağ alta doğru olabilir. Bu tesiste, websitesindeki bilgilerle de uyumlu olarak, iki adet petrol sondaj kuyusu görülebiliyor. EDC’nin konumunu, yani videonun çekildiği noktayı da böylelikle saptamış oluyoruz.

Image Not Found

1.5. ENKAZIN KONUMUNUN ANLATTIKLARI

Enkaz alanını ve çevredeki yapıları bulduğumuza göre; helikopterin uçuşu hakkında bugüne kadar bilinen tek şeyi denkleme ekleyebiliriz: “Uçuşun gizli olması faktörü”. Yeni denklemimize bir adım geri atıp tekrar bakalım.

1.5.1. VADİ: RADARDAN KORUNAKLI BİR PORTAL

Helikopterin düştüğü nokta, Kuzey Irak’ta, doğu-batı ekseninde yüzlerce kilometre uzayan iki sıradağın arasındaki, alçak uçuş gerçekleştirildiği takdirde örtülü bir uçuşa izin verecek bir vadide bulunuyor. Bu vadi, neredeyse Suriye’nin kuzeyinden başlıyor ve Kandil’e doğru uzanıyor.

Image Not Found

1.5.2. HELİKOPTERİN PETROL KUYULARINDAN GÖRÜNMEMEYİ ÖNEMSEMEMESİ

Bu vadide, sıra sıra dizilmiş birçok petrol kuyusu tesisi bulunuyor. Gösterdiğimiz gibi, helikopter tam da bu iyi aydınlatılmış, yerel ve yabancı yüzlerce çalışanın bulunduğu ve vadinin tabanından çok yüksekte, dağın kuzey yamacında bulunan tesislerden birinin hemen yanına düşüyor.

Ancak bu durum, alçak uçuş gerçekleştirmesi ve görülmemesi gereken örtülü ve gizli bir uçuş olması ile çelişiyor.

ABD ve Hollanda merkezli açık kaynaklardan edindiğimiz helikopter kaza raporlarının birinde, helikopter hakkında “military” yani “askeri” yazdığı görülebiliyor.

Image Not Found

Bu askeri varyasyonun örnek görüntüleri incelendiğinde neye benzeyebileceği anlaşılabiliyor.

Image Not Found

Muhtemelen böyle görünen bir helikopterin, bu kadar iyi aydınlatılmış ve kalabalık alanların üzerinden, üstelik de vadi tabanından yüksekte seyir gerçekleştiriyor olması; normal değil. Bunun 2 açıklaması olabilir:

a. PKK helikopterleri, sivil ve masum petrol kuyularının üzerinden uçuş gerçekleştirerek; sürekli bu noktalara sivil çalışan ve mühendisleri uçuran helikopterleri “taklit ederek” bir çeşit kamuflaj uyguluyor olabilir.

Image Not Found

b. PKK helikopterleri, Haseke ve Süleymaniye arasında kurulan bu hava köprüsü üzerindeki bilmediğimiz bazı petrol kuyusu tesislerini ikmal noktası, zıplama tahtası olarak kullanıyor olabilir. Zira Irak’ın kuzeyindeki tüm petrol kuyularını haritalandırdık ve tesadüfi olduğu kadar da dikkat çekici bir örüntü fark ettik. Irak’taki petrol kuyuları, Haseke ve Süleymaniye arasında bu tarz bir operasyona izin verecek ölçüde kuzeybatı-güneydoğu ekseninde uzanıyor.

Image Not Found

Bu anomali, gözümüzü Kuzey Irak’taki petrol kuyularının konumlarında bir örüntü olup olmadığına ve bu tesislere normalde uçan sivil helikopterlerin hangi şirkete ait olduğunu incelememiz için yeterli şüpheyi uyandırıyor.

Buralara normalde sivil olarak uçan şirketi incelemeden önce, düşen helikopterin enkazında bulunan “isim plakasını” ve helikopterin teknik özelliklerini detaylı olarak inceleyelim.

OSINT Akademisi’nde kayıtlar devam ediyor!

Birbirinden ilginç, online açık kaynak istihbaratı ve gazetecilik kurslarımızı incelemek için tıklayın!

2. ENKAZDA BULUNAN İSİM PLAKASI VE SAHTE SERİ NO

Bazı açık kaynaklarda enkaz alanında çekilmiş, helikopterin modelini, üretim yılını, assembly numarasını ve seri numarasını barındıran isim plakası görülebiliyor.

Image Not Found

Öncelikle, bu isim plakası, normalde dünyanın herhangi bir yerinde, bizzat üretici firma tarafından helikoptere işleniyor. Ve, elbette, elle yazılmıyor. Bu isim plakasının elle yazılmış olması bile, başlı başına şüphe uyandırıcı zira örnek olarak karşılaştırdığımız tüm bağımsız helikopterlerde bu isim plakasının makine ile yazılmış olduğu görülebiliyor.

Image Not Found

2.1. EL YAZISININ ANALİZİ: SAHTE BELGEYİ YAZAN AMERİKALI VEYA İNGİLİZ DEĞİL

Bu el yazısındaki sayıların yazılış biçimine bakarak, kültürel analiz ile yazarın milleti hakkında bir şeyler söyleyebiliyoruz. Öncelikle, isim plakasında geçen 1 sayısının yazım şekli, yazarın İngiliz olmasının pek olası olmadığını gösteriyor, zira İngilizler 1 sayısını | benzeri düz bir çizgi olarak yazarlar. Öte yandan, 7 sayısının yazılışı da yazarın Amerikalı olmasının beklenemeyeceğini gösteriyor. Çünkü Amerikalılar 7’nin ortasına, şu anda ekranda gördüğünüz şekilde yanlamasına çizgi çekmezler. Üstelik bununla karışmaması için 1’lerinin altında yatay bir çizgi de vardır. Özetleyecek olursak, el yazısını bir Amerikalı veya İngilizin yazmış olması beklenmez.

Bu bulgular, isim plakasını takmakla sorumlu üretici firmanın bulunduğu ülke olan Fransa ile; en azından uyumlu şekilde çelişmiyor ve Fransa’nın da bu sahteciliğin içinde olabileceği şüphesini artırıyor.

2.2. ÜRETİM YILI (2008): EUROCOPTERİN HANGİ VARYASYONLARI ÜRETİLDİ?

Enkazdaki isim plakasını incelediğimizde helikopterin üretim yılının 2008 olduğu görülebiliyor. Eurocopter’in 2008’de hangi varyasyonları ürettiğini incelediğimizde, düşen helikopterin AS350B2 veya AS350B3 varyasyonlarından biri olduğunu görebiliyoruz.

Image Not Found

2.3. AS350B3 HELİKOPTERİNİN TEKNİK ÖZELLİKLERİ

2.3.1. GECE UÇUŞU

Helikopterin gece uçuşu yaptığını, düştüğünde çekilen videodan ve saatten biliyoruz. Ancak normalde Eurocopter AS350B3 helikopterleri gece uçuşuna müsait değil. Ancak, üretici firma tarafından sağlanacak özel ekipmanlar ile modifiye edildiğinde gece uçabilir hale geliyor; o da eğer uçuş yapılan ülke buna izin veriyorsa gerçekleşebiliyor. Bu özel ekipmanların da Fransa’daki Airbus tarafından üretildiğini belirtelim.

Image Not Found

2.3.2. MAKSİMUM KALKIŞ AĞIRLIĞI VE ANLATTIKLARI

Helikopterin en fazla mürettebat alan koltuk konfigürasyonu, 1 pilot ve 6 yolcu alacak şekilde toplamda 7 kişilik olarak görülebiliyor. Kazada 9 PKK’lının ölmesi; iki şey anlatıyor. İlki, helikoptere tıkış tıkış, üst üste binmiş olduklarını gösteriyor. İkincisi ise yabancı ve 10. bir pilota ağırlık tahammülü kalmadığı ortaya çıkıyor.

Image Not Found

Yani, helikopteri uçuran pilotun terörist olduğu kanıtlanmış oluyor. Kazada ölen Şervan Kobani’nin ABD’den pilotluk eğitimi almış olması, pilotun onun olduğunu gösterirken, aşağıda göreceğiniz üzere verilen eğitimdeki helikopterin de düşen helikopter ile aynı model olduğunu anlamamızı sağlıyor.

Image Not Found
Image Not Found

2.3.3. MAKSİMUM MENZİL VE ANLATTIKLARI

Helikopterin maksimum menzili 666 km. Ancak helikopterin varış yerini Süleymaniye olarak kabul ettiğimizde, enkazın konumu ile Süleymaniye arasındaki mesafeyi maksimum menzilden düşebiliyoruz. Bunu yaptığımızda kalan mesafeyi, merkezi enkaz alanı olacak bir dairenin yarıçapı olarak aldığınızda, helikopterin kalkmış olması gereken dairesel alanı bulabiliyoruz.

Image Not Found

Yarıçapı bildiğimize göre yönü bulursak, helikopterin kalkmış olabileceği yer hakkında bir şeyler söyleyebiliyoruz. Süleymaniye-Kandil hattını enkaz ile birleştiren doğrular, bize kalkmış olabileceği yön hakkında bazı fikirler veriyor.

Image Not Found

Helikopterin, PYD’lilere helikopter eğitimi de verilen Suriye’nin kuzeyinden, özellikle de Haseke’den kalkmış olabileceği, en yüksek ve olası ihtimal olarak karşımıza çıkıyor.

2.3.4. ALÇAK UÇUŞ KABİLİYETİ

Bu helikopter, özellikle alçak irtifa uçuşu yapma kabiliyeti ile biliniyor. Bu tarz vadi içi – alçak irtifa uçuşları için ideal olduğu görülebiliyor.

2.2.5. HELİKOPTER HAKKINDAKİ UYARI VE OLASI DÜŞME SEBEBİ

Üretici firma olan Airbus’ın kazadan çok önce, manuelinde bu helikopter için bir uyarı yayınladığını fark ettik. “Vorteks Halka Durumu” ismi verilen bir fenomen, bu helikopterlerin, özellikle alçak irtifada uçuyorken; hızlı alçalmalarda yere çakılmasına sebep oluyor. Bu, belki de helikopterin düştüğü alana doğru “alçalmak” ve belki de “inmek” istemiş olabileceği şüphesini uyandırıyor.

Image Not Found

2.4. İSİM PLAKASINDAKİ “MODEL” BÖLÜMÜ DOĞRU MU?

Yaptığımız araştırmada online helikopter parçaları satan bir sitede bulduğumuz bir AS350B3 parçasının üzerindeki isim plakasına baktığımızda, enkazdakiyle uyumlu şekilde (elle yazılması hariç) 350A yazdığını görebiliyoruz.

Image Not Found

2.5. 2008’DE ÜRETİLEN AS350B3’LERİN SERİ NOLARI GERÇEKTE NEYE BENZİYOR?

Seri numarası üzerine araştırmaya başladığımızda Airbus Eurocopter’in 2008’de ürettiği AS350B3’lerin seri nolarının 4 ile başlayan 4 haneli seri nolar olduğunu anlayabiliyoruz. Oysa enkazda bulunan isim plakasındaki seri no 5 haneli ve 2 ile başlıyor.

Image Not Found

2.6. SAHTE SERİ NUMARA, NORMALDE HANGİ HELİKOPTERE VE HELİKOPTER MODELİNE AİT?

Enkazda bulunan isim plakasına elle yazılmış sahte seri noyu baz alarak yaptığımız araştırmada, bu seri nonun (çok büyük ihtimalle olayla herhangi bir ilgisi olmayan) Shanghai Investment Group’a ait bir Augusta Westland AW109 helikopterine ait olduğu görülebiliyor. Söz konusu helikopterin uçuş kayıtlarını incelediğimizde, ilgisiz olarak, İtalya’da uçuş gerçekleştirdiği görülebiliyor.

Image Not Found

Yani isim plakası adeta Frankenstein’ın canavarı gibi: Seri numarası Augusta Westland 109; ancak kalan kısmı Eurocopter AS350B3.

2.6. EUROCOPTER AS350B3’E NEREDE RASTLIYORUZ?

2.6.1. ABD’NİN YPG’YE VERDİĞİ EĞİTİMLERDE

ABD’nin Suriye’nin kuzeyinde YPG/PKK teröristlerine verdiği helikopter eğitimi, burada kritik bir nokta olarak öne çıkıyor.

İlk olarak, eğitim verilen üste yaptığımız uydu incelemelerinde, uzunluğu Eurocopter AS350B3 ile örtüşen helikopterleri farklı zamanlarda görebiliyoruz.

İkincisi, ABD’den helikopter eğitimi aldığı bilinen ve YPG’nin sözde hava kara sorumlusu Şervan Kobani; ele aldığımız gizemli kazada, yani bir Eurocopter AS350B3’te öldü.

Image Not Found

Son olarak ise, eğitimler sırasında teröristlerin (kendilerini ironik olarak “terörle mücadele birimi” olarak adlandırmışlar) çektiği bir fotoğrafın arka planındaki helikopterin de, bulanık da olsa AS350B3 olduğunu anlayabiliyoruz. Bu spesifik varyasyonun egzoz borusunun karakteristik şekli, kesin olarak bunu anlamamızı sağlıyor. Üstelik teröristin gözlüğünün yansımasında görülen insanların sayısı, helikopterin taşıyabileceği maksimum insan sayısı ile örtüşüyor.

Image Not Found

2.6.2. SÜLEYMANİYE’DE, AVUSTURYA MERKEZLİ BİR ŞİRKETTE SATILIK

Süleymaniye’nin güney-güneydoğusunda bulunan Arbat Havalimanı’nın PKK militanları için bir helikopter eğitim merkezi haline geldiğini, bizzat güvenlik güçlerimize teslim olmuş bir teröristin ifadelerinde görebiliyoruz.

Image Not Found

Üstelik, KYB ve SDG arasında dış destekli kurulmaya çalışılan ilişkiler ve Bafıl Talabani’nin de helikopter eğitimi aldığı açık kaynaklarda görülebiliyor.

Süleymaniye’de çalışan 7 Group isimli ve Avusturyalı bir iş adamının sahibi olduğu bir havacılık şirketi, ABD üretimi ve “kayıtsız” MD500 helikopter varyasyonları ile eğitim veriyor. (Irak, MD500 opere eden ülkeler listesinde yer almıyor.)

Image Not Found

Bu kayıtsız MD500 helikopterlerin bazılarının askeri olduğunu, bazılarının üzerinde “POLICE” yazdığını ve bazılarının da yangın söndürme faaliyetlerinde kullanıldığını ve pilotluk eğitimi verildiğini görüyoruz.

Kuyruk numarası olmayan bu kayıtsız MD500 helikopterlerini Sincar yakınlarında çıkan bir yangına müdahale ederken, karakteristik kuyruğundan tanıyabiliyor daha önceki haberlerde Irak’ın her noktasında kullanıldığını görebiliyoruz.

Image Not Found

Bizimle ilgili olan kısmı ise, şirketin uçurduğu bu helikopterlerin kaza ile ilgisi olması yönünde bir işaret olmasa da; yine bahse konu 7 Group şirketinin Airbus Eurocopter satışı yaptığını yine kendi kaynaklarında görebiliyoruz.

Not: Arbat Havalimanı’na ait, özel olarak çektiğimiz uydu görüntülerinde, görebildiğimiz tüm görüntülerde hangar kapaklarının kapalı olması, ancak kazadan 3 gün sonraki uydu görüntüsünde hangar kapağının sağ kapısının açık olduğunu saptadık. Bu tek başına bir anlama gelmese de, not etmeye değer bir detay olabileceğini düşündük.

Image Not Found

2.6. AUGUSTA WESTLAND AW109’A NEREDE RASTLIYORUZ?

Enkazdaki isim plakasında bulunan sahte seri nonun formatının normalde ait olduğu helikopter türü olan AW109 türü helikopterleri; yine öngörülerimizle örtüşen ilginçlikte bir yerde görüyoruz.

Irak’ta helikopter taşımacılığı yapmaya yetkili tek sivil şirket olan Al Burhan Airways, özellikle yabancı mühendis ve çalışanları petrol sahalarına taşımasıyla öne çıkıyor.

Image Not Found

Söz konusu şirketin reklam broşürlerini incelediğimizde olası müşterilere “Pist olmasına veya kayıtlı olmasına gerek yok, nereye isterseniz inebiliriz!” gibi şüpheli vaatlerde bulunulduğunu görüyoruz.

Bahse konusu şirketi araştırdığımızda, İsveç Büyükelçisi ve AB delegelerini Sincar’a uçurması; Papa’nın Ninova ziyaretinde görev alması; Londra Irak Petrolleri Konferansı’nın sponsoru olması gibi dikkat çekici faaliyetlerini görebiliyoruz.

Image Not Found

Aynı zamanda şirketin kurucuları, dedelerinin “Baskıcı Osmanlı’ya karşı İngilizlere yardım ettiğini” şirketin İngilizce olan web sitesinde duyuruyor. Soylarının ise “Hz. Muhammed’e” dayandığını iddia ediyorlar.

Image Not Found
Image Not Found

Bu şirketin filosundaki iki helikopterleri incelediğimizde ise tanıdık bir modelle karşılaşıyoruz.

Image Not Found

Şirketin filosundaki helikopterlerinin ikisi de Augusta Westland AW109 helikopterleri, yani sahte seri nonun gerçekte ait olması gereken helikopterin aynısı.

(Araştırmacılar: Kerem Okyay, Özgür Duman, Recep Karabıyık, Berker Kandemir, Cengiz Büyükuncu)

NOT: OSINT TURK, bağımsızlığını korumak adına kendisini sadece OSINT Akademisi’nin gelirleri ile fonlamaktadır. OSINT Akademisi’ni ziyaret ederek ve duyurmamıza yardımcı olarak hem hayatınızı değiştirebilir, hem de bize destek olabilirsiniz.

OSINT Akademisi’nde kayıtlar devam ediyor!

Birbirinden ilginç, online açık kaynak istihbaratı ve gazetecilik kurslarımızı incelemek için tıklayın!

OSINT Akademisi’nde kayıtlar devam ediyor!

Birbirinden ilginç, online açık kaynak istihbaratı ve gazetecilik kurslarımızı incelemek için tıklayın!

Written by:

1.366 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir